Spirometria

Spirometria jest badaniem, podczas którego mierzy się objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego.

Jak przebiega badanie?

Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej. Najpierw pacjent wykonuje kilka głębokich wdechów. Następnie na prośbę osoby wykonującej badanie, jeden z tych wdechów kończy przyłożeniem ust do ustnika, połączonego specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Następnie osoba badana, najszybciej jak potrafi wdmuchuje do aparatu cały zapas powietrza zawartego w płucach. Kolejne oddechy należy wykonywać zgodnie z zaleceniami osoby wykonującej badanie.

Jak przygotować się do badania spirometrycznego?

  • Na kilka godzin przed spirometrią zjedz lekki posiłek. Ważne, by nie był on zbyt obfity.
  • Przed badaniem nie pij kawy, herbaty i napojów gazowanych, szczególnie tych zawierających kofeinę i inne substancje działające na oskrzela.
  • Na dwie godziny przed spirometrią nie pal papierosów, gdyż składniki dymu tytoniowego działają niekorzystnie na drogi oddechowe.
  • Zadbaj o to, by ubrać się tak, by zapewnić sobie swobodę ruchów.
  • Jeśli zażywasz leki wpływające na układ oddechowy, przed badaniem spirometrycznym koniecznie skonsultuj się z lekarzem, by ustalić jak w dniu badania zażyć konieczne leki, by nie zakłóciły one wyniku.
Adres

ul. Szkolna 16

05-500 Piaseczno

Telefon

Tel. (22) 757 22 77

Tel. (22) 737 06 93

Fax. (22) 737 06 94