USG Ultrasonografia

Czym jest Ultrasonografia (USG)

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest bezbolesnym badaniem wnętrza naszego ciała, dzięki któremu lekarz może ocenić wygląd i stan narządów wewnętrznych takich jak: krtań, szyja, tarczyca, ślinianki, węzły chłonne, jama brzuszna, jądra, piersi, klatka piersiowa, wątroba oraz przepływy żylne – USG Doppler.

Kiedy wykonuje się badania USG?

Najczęściej, gdy następuje podejrzenie zmian patologicznych w narządach lub gdy pacjent uskarża się na bóle z okolic konkretnych organów wewnętrznych. USG wykonuje się także w trakcie ciąży, pozwala to na sprawdzenie czy płód rozwija się prawidłowo.

Jak wygląda badanie USG?

Pacjent, leżąc na kozetce odsłania część ciała, która ma być badania. W tym czasie lekarz nakłada na głowicę USG specjalny żel, a następnie przykłada ją do właściwego miejsca badania. Na postawie obrazu wyświetlanego na ekranie aparatu lekarz ocenia stan oraz kondycje badanych narządów. W zależności od potrzeb lekarz może odtworzyć klatka po klatce przebieg badania, zmierzyć rozmiar organów i wydrukować obraz na specjalnie do tego przygotowanej drukarce. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne, trwa zazwyczaj nie więcej jak 15-20 minut.

Jak przygotować się do badania USG?

USG jamy brzusznej:
● Dzień przed badaniem należy zachować dietę lekkostrawną
● Na 6 godzin przed badaniem zaleca się powstrzymać się od jedzenia oraz nie należy pić napojów gazowanych (także wody gazowanej).
● Jeżeli badanie ma być wykonywane po południu śniadanie powinno być lekkostrawne

USG dróg moczowych, gruczołu krokowego, pęcherza moczowego:
● Dzień przed badaniem należy zachować dietę lekkostrawną
● Aby badanie było miarodajne należy na kilka godzin przed badaniem należy wypić 1-1,5 litra wody oraz wstrzymać się przed oddawaniem moczu. Warunkiem poprawnie wykonanego USG jest wypełnienie pęcherza moczowego.

USG Ginekologiczne (Transwaginalne)
● Pęcherz moczowy powinien być opróżniony
● U pacjentki w wieku rozrodczym badanie najlepiej jest wykonać od 5 do 10 dnia cyklu
● Pacjentki w wieku pomenopauzalnym przyjmujące HRT: 6-10 dni po przyjęciu ostatniej tabletki
● Pacjentki w wieku pomenopauzalnym przyjmujące HRT w terapii sekwencyjnej: do 10 dnia cyklu
● Pacjentki w wieku pomenopauzalnym przyjmujące HRT w terapii ciągłej: termin badania nie ma znaczenia
● Termin badania może również ustalić prowadzący ginekolog

USG: Piersi, Stawów, Śródstopia, Szyi, Ślinianek Tarczycy, Tkanki podskórnej, Ścięgien, Mięśni, Bioder, Echo Serca, Węzłów chłonnych USG Doppler Żył, Układu wrotnego wątroby
● Wyżej wymienione badania zazwyczaj nie wymagają wcześniejszego przygotowania.

Prywatna Przychodnia Lekarska w Piasecznie oferuje swoim pacjentom badania ultrasonograficzne najnowocześniejszym sprzętem: aparatem renomowanej firmy Mindray DC-70-Insight. Doświadczenie naszego zespołu lekarzy specjalistów oraz najwyższej jakości sprzęt diagnostyczny daje Państwu możliwość uzyskania pomocy lekarskiej na najwyższym, światowym poziomie.

Adres

ul. Szkolna 16

05-500 Piaseczno

Telefon

Tel. (22) 757 22 77

Tel. (22) 737 06 93

Fax. (22) 737 06 94