ABPM Holter Ciśnieniowy
Co to jest holter ciśnieniowy?
Jest to przyrząd do całodobowego monitorowania ciśnienia tętniczego krwi. Urządzenie połączone jest z zakładanym na ramię mankietem, który w określonych odstępach czasowych wykonuje pomiar ciśnienia. Lekarz programuje częstotliwość i liczbę pomiarów wykonywanych przez holter, ten zaś zgodnie z ustawieniami automatycznie rozpoczyna i kończy pomiar.
Jakie są zalecenia do wykonania badania?
Pacjenci ze stwierdzonym nadciśnieniem oraz z uzasadnionym podejrzeniem nadciśnienia tętniczego powinni poddać się badaniu holterem ciśnieniowym. Szczególnie uzasadniona jest sytuacja w której pacjent pomimo przyjmowania leków na nadciśnienie nie uzyskuje prawidłowych efektów, ale także w sytuacji dużych różnic w odczycie ciśnienia tętniczego mierzonego w gabinecie lekarskim i w domu.
Jak należy przygotować się do badania?
Badanie holterowskie nie wymaga zazwyczaj wcześniejszego przygotowania.
Czy w czasie trwania badania holterowskiego należy ograniczyć codzienne aktywności ?
Celem badania jest jak najdokładniejsze zweryfikowanie ciśnienia tętniczego w trakcie codziennych, normalnych aktywności. Nie należy zatem rezygnować z obowiązków dnia codziennego, gdyż właśnie wtedy badanie holterowskie będzie najbardziej wiarygodne.
Czego należy unikać?
● Zaleca się, aby w trakcie wykonywania pomiaru ramię pacjenta było swobodne i nieruchomo opuszczone wzdłuż ciała.
● Należy unikać kładzenia się ciałem, na ręce na której założony jest mankiet.
● W przypadku odczuwania bólu ramienia lub zasinienia ręki, badanie należy przerwać.
● Trzeba chronić aparat przed kontaktem z wodą i wilgocią.
Czy badanie ABPM wymaga skierowania lekarskiego?
Holterowskie badanie ciśnienia jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, w związku z tym nie wymaga specjalnego skierowania. Zazwyczaj wykonywane jest na zlecenie lekarza, nie ma jednak przeciwskazań do wykonania badania bez skierowania.
ul. Szkolna 16
05-500 Piaseczno