Diagnostyka choroby wieńcowej i chorób serca

Diagnostyka choroby wieńcowej i innych chorób serca jest kluczowym elementem opieki kardiologicznej. Istnieje kilka różnych metod i badań diagnostycznych, które lekarze stosują do oceny zdrowia serca pacjentów.

Badania laboratoryjne:

  •  Elektrolity -badanie krwi, które pozwalają zmierzyć poziom najważniejszych elektrolitów (sodu, potasu) w organizmie. Badanie powinien wykonać pacjent, jeśli ma zwiększone pragnienie, nieregularnie oddaje mocz oraz odczuwa drżenia mięśniowe. Sód jest odpowiedzialny za utrzymywanie odpowiedniej objętości płynów oraz ciśnienia tętniczego krwi. Potas bierze udział w przewodnictwie nerwowym oraz w procesie skurczu mięśni (w tym mięśnia sercowego), stąd jego prawidłowe stężenie we krwi jest tak ważne.
  • CK inaczej kinaza kreatynowa, jest to enzym wytwarzany w mięśniach gładkich i szkieletowych. Badanie poziomu CK wykonuje się zazwyczaj w trakcie diagnostyki pod kątem kardiologicznym, jednak jego wysokie stężenie może świadczyć nie tylko o wystąpieniu zawału lub innych schorzeń mięśnia sercowego, ale także: zatoru płucnego, wylewu, chorób mięśni szkieletowych, niedoczynności tarczycy, chorób ośrodkowego układu nerwowego. Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania CK jest niezidentyfikowany ból w klatce piersiowej.
  • Homocysteina jest to wytwarzany we wnętrzu komórek aminokwas, którego zwiększony poziom może świadczyć o niedoborze witamin, chorobach nerek, chorobach mięśnia sercowego, chorobach autoimmunologicznych. Podwyższone stężenie homocysteiny może być także spowodowane niską aktywnością fizyczną oraz stosowaniem takich używek jak kawa, alkohol, tytoń.

Elektrokardiografia (EKG):

  • EKG to test, który mierzy elektryczną aktywność serca. Jest stosowany do wykrywania arytmii, niedokrwienia serca i innych zaburzeń rytmu serca.

Echo serca / USG serca / Echokardiografia:

  • Echo serca Jest to badanie ultrasonograficzne, które tworzy obraz serca i ocenia jego funkcję oraz strukturę. Echokardiografia jest przydatna w diagnozowaniu chorób zastawki serca, wrodzonych wad serca i innych problemów.

Tomografia komputerowa (CT) i rezonans magnetyczny (MRI):

  • Badania te pozwalają na uzyskanie obrazów serca o wyjątkowej jakości i są używane do diagnostyki chorób serca oraz oceny ich zaawansowania.

Testy obciążeniowe:

  • Testy takie jak test wysiłkowy (ergometria) lub test obciążeniowy z obrazowaniem (np. scyntygrafia perfuzyjna lub echokardiografia wysiłkowa) pozwalają ocenić reakcję serca na wysiłek fizyczny. Są wykorzystywane w celu wykrycia niedokrwienia serca.

 

Warto zaznaczyć, że wybór odpowiednich badań diagnostycznych zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i objawów klinicznych. Lekarz kardiolog dokładnie ocenia pacjenta i decyduje, które badania są niezbędne do postawienia diagnozy i oceny stanu zdrowia serca. Ważne jest również monitorowanie regularnych badań kontrolnych, zwłaszcza w przypadku osób o podwyższonym ryzyku chorób serca.

Adres

ul. Szkolna 16

05-500 Piaseczno

Telefon

Tel. (22) 757 22 77

Tel. (22) 737 06 93

Fax. (22) 737 06 94