USG Ultrasonografia
Czym jest Ultrasonografia (USG)
Badanie ultrasonograficzne (USG) jest bezbolesnym badaniem wnętrza naszego ciała, dzięki któremu lekarz może ocenić wygląd i stan narządów wewnętrznych takich jak: krtań, szyja, tarczyca, ślinianki, węzły chłonne, jama brzuszna, jądra, piersi, klatka piersiowa, wątroba oraz przepływy żylne – USG Doppler.
Kiedy wykonuje się badania USG?
Najczęściej, gdy następuje podejrzenie zmian patologicznych w narządach lub gdy pacjent uskarża się na bóle z okolic konkretnych organów wewnętrznych. USG wykonuje się także w trakcie ciąży, pozwala to na sprawdzenie czy płód rozwija się prawidłowo.
Jak wygląda badanie USG?
Pacjent, leżąc na kozetce odsłania część ciała, która ma być badania. W tym czasie lekarz nakłada na głowicę USG specjalny żel, a następnie przykłada ją do właściwego miejsca badania. Na postawie obrazu wyświetlanego na ekranie aparatu lekarz ocenia stan oraz kondycje badanych narządów. W zależności od potrzeb lekarz może odtworzyć klatka po klatce przebieg badania, zmierzyć rozmiar organów i wydrukować obraz na specjalnie do tego przygotowanej drukarce. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne, trwa zazwyczaj nie więcej jak 15-20 minut.
Jak przygotować się do badania USG?
USG jamy brzusznej:
● Dzień przed badaniem należy zachować dietę lekkostrawną
● Na 6 godzin przed badaniem zaleca się powstrzymać się od jedzenia oraz nie należy pić napojów gazowanych (także wody gazowanej).
● Jeżeli badanie ma być wykonywane po południu śniadanie powinno być lekkostrawne
USG dróg moczowych, gruczołu krokowego, pęcherza moczowego:
● Dzień przed badaniem należy zachować dietę lekkostrawną
● Aby badanie było miarodajne należy na kilka godzin przed badaniem należy wypić 1-1,5 litra wody oraz wstrzymać się przed oddawaniem moczu. Warunkiem poprawnie wykonanego USG jest wypełnienie pęcherza moczowego.
USG Ginekologiczne (Transwaginalne)
● Pęcherz moczowy powinien być opróżniony
● U pacjentki w wieku rozrodczym badanie najlepiej jest wykonać od 5 do 10 dnia cyklu
● Pacjentki w wieku pomenopauzalnym przyjmujące HRT: 6-10 dni po przyjęciu ostatniej tabletki
● Pacjentki w wieku pomenopauzalnym przyjmujące HRT w terapii sekwencyjnej: do 10 dnia cyklu
● Pacjentki w wieku pomenopauzalnym przyjmujące HRT w terapii ciągłej: termin badania nie ma znaczenia
● Termin badania może również ustalić prowadzący ginekolog
USG: Piersi, Stawów, Śródstopia, Szyi, Ślinianek Tarczycy, Tkanki podskórnej, Ścięgien, Mięśni, Bioder, Echo Serca, Węzłów chłonnych USG Doppler Żył, Układu wrotnego wątroby
● Wyżej wymienione badania zazwyczaj nie wymagają wcześniejszego przygotowania.
Prywatna Przychodnia Lekarska w Piasecznie oferuje swoim pacjentom badania ultrasonograficzne najnowocześniejszym sprzętem: aparatem renomowanej firmy GENERAL ELECTRIC model LOGIQ S8. Doświadczenie naszego zespołu lekarzy specjalistów oraz najwyższej jakości sprzęt diagnostyczny daje Państwu możliwość uzyskania pomocy lekarskiej na najwyższym, światowym poziomie.
Zapisz się na wizytę

ul. Szkolna 16
05-500 Piaseczno