Rehabilitacja
Rehabilitacja – co to jest?
Rehabilitacja jest całokształtem działań podejmowanych w celu przywrócenia pacjentowi pełnej sprawności.
W wielu przypadkach cel ten ogranicza się do zwiększenia komfortu, jeśli powrót do pełnej sprawności nie jest możliwy. Działania podejmowane przez rehabilitantów mają na celu dostarczenie bodźców – są to najczęściej działania z zakresu fizjoterapii, a więc w pewien sposób stymulujące określone tkanki, co w założeniu ma pobudzić je do normalnego, prawidłowego funkcjonowania.
Kto powinien skorzystać z rehabilitacji?
Najpowszechniejsze są zdecydowanie przypadki rehabilitacji w okresie po chorobie przebiegającej ze zmniejszeniem ruchomości stawów, a więc po skręceniach, zwichnięciach lub złamaniach, ale także w schorzeniach kręgosłupa albo specyficznych chorobach narządu ruchu, np. przy „łokciu tenisisty”. W takich przypadkach konieczność przeprowadzenia serii zabiegów rehabilitacyjnych nie budzi żadnych wątpliwości.
Podobnie jest w przypadku pacjentów po niektórych zabiegach chirurgicznych, na przykład rekonstrukcji biernych elementów układu ruchowego, po przeszczepach obejmujących tkankę mięśniową albo po innych zabiegach ingerujących głęboko w mechanizmy układu ruchu. W tych przypadkach rehabilitacja we wstępnej fazie ma zastąpić bodźcowanie pojawiające się przy wykonywaniu codziennych czynności, a ponieważ są to ruchy wykonywane w całkowicie kontrolowany sposób, dzięki nim można lepiej przygotować organizm do pracy w normalnych warunkach obciążenia.
Z rehabilitacji korzysta się jednak niekiedy także w innych przypadkach niż opisane powyżej. Wskazaniami do zabiegów rehabilitacyjnych są wszystkie schorzenia o charakterze przewlekłym, a także ostrym, o ile nie uniemożliwia to wykonania ruchu. Co ważne, rehabilitacja nie obejmuje tylko zajęć ruchowych, ale może obejmować także inne działania mające na celu przywrócenie pełnej sprawności psychicznej i fizycznej.
Masaż jako forma rehabilitacji
W porównaniu z ergoterapią czy kinezyterapią, masaż jest postrzegany jako łagodniejsza i delikatniejsza forma. W praktyce po prostu oddziałują one na nieco inne tkanki i w inny sposób – w przypadku klasycznej rehabilitacji ruchowej obciążenia kierowane są przede wszystkim na określone obszary konkretnej tkanki, np. staw albo kość, natomiast w masażu pobudzane są także obszary przyległe, zwykle dużo rozleglejsze (zamiast kinezyterapii stawu kolanowego wykonuje się masaż całej kończyny itd).
Podobną charakterystykę co masaże mają także niektóre inne zabiegi, w tym balneoterapia, hydroterapia i nie tylko. W ich przypadku zwykle oddziaływanie terapeutyczne nie skupia się na określonym punkcie, ale raczej na rozleglejszym obszarze. To ważne, ponieważ w praktyce rzadko można wskazać jeden konkretny punkt ciała, który z różnych względów należy poddać bardziej intensywnemu wysiłkowi w trakcie rehabilitacji, jako że do normalnego funkcjonowania np. stawu, konieczna jest praca tkanek okalających: kości, nabłonków, mięśni itd.
Gdzie iść na rehabilitację?
Na typowe zabiegi rehabilitacyjne związane z leczeniem pourazowym kieruje lekarz prowadzący, natomiast z niektórych zabiegów można skorzystać również bez skierowania, jeśli z jakichś względów pacjent sam uzna, że jest to niezbędne. W naszej placówce mogą Państwo umówić się na konsultacje u fizykoterapeuty. Porada czy opinia rehabilitanta jest niezbędna gdyż niekiedy bardzo podobne przypadłości wymagają zupełnie innego podejścia terapeutycznego. Z tego też powodu najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawsze zapis na zabiegi rehabilitacyjne w gabinecie masażu i rehabilitacji u wyspecjalizowanego terapeuty w Przychodni Lekarskiej w Piasecznie.
Lista zabiegów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych w naszej przychodni:
Rehabilitacja:
- Niemowląt, dzieci i dorosłych
- Choroby neurologiczne (m.in. mózgowe porażenie dziecięce, dystrofia mięśniowa)
- Koślawość,szpotawość kolan, płaskostopie
- Asymetria ułożeniowa
- Kręcz szyi
- Wzmożone/ obniżone napięcie mięśniowe
- Skolioza
- Stany po rekonstrukcjach więzadeł, ścięgien łąkotek (ścięgno Ahillesa, krzyżowe kolana)
- Stany po urazowe (np. po złamaniach, skręceniach)
- Stany po endoprotezo plastyce (staw biodrowy, kolanowy)
- Stany po artroskopii
- Zespoły bólowe kręgosłupa
- Przed i po operacji dyskopatii
- Przed i po operacjach stabilizacyjnych kręgosłup
- Przed i po operacjach neurologicznych z zastosowaniem implantów kręgosłupa
- Po uszkodzeniach splotów nerwowych i nerwów obwodowych (np. łokieć tenisisty, golfisty, zespół cieśni nadgarstka)
- Rehabilitacja sportowców Kinesiotaping
Fizykoterapia
- Ultradźwięki
- Prądy TENS
- Metodą podczerwieni
- Laser
- Krioterapia
ul. Szkolna 16
05-500 Piaseczno