Badania z kału
Badanie kału, znane również jako badanie stolca to laboratoryjna procedura, która pomaga lekarzom ocenić zdrowie przewodu pokarmowego i wykrywać różne schorzenia.
- Kał – badanie ogólne. Jest to badanie pomagające w wykryciu nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Wynik pokazuje, czy trawienie i wchłanianie w jelitach przebiega prawidłowo oraz, czy nie występują w kale krew lub pasożyty. Nieprawidłowy wynik może wskazywać również na stan zapalny lub rozwój nowotworu.
- Kał – badanie na krew utajoną. Jest to badanie wykrywające nawet najmniejsze ilości krwi w stolcu, niezauważalne gołym okiem. Obecność krwi może świadczyć o rozwoju nowotworu jelita grubego lub o krwawieniu z wrzodów, polipów, czy hemoroidów.
- Kał – badanie na pasożyty. Jest to badanie mikroskopowe polegające na wykryciu obecności pasożytów w różnych stadiach rozwoju oraz ich identyfikacji.
- Kał – badanie na nosicielstwo Salmonella i Shigella/ Badanie Sanitarno-Epidemiologiczne. Badanie to ma na celu wykrycie lub wykluczenie bakterii z grupy Salmonella. Wykonywane jest przede wszystkim przed podjęciem pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (np. w gastronomii). Próbki dostarczone do Przychodni przesyłane są do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Adres
ul. Szkolna 16
05-500 Piaseczno